Przegląd rynku 01-17.01.2025

Katowice, Polska – 13 grudnia 2024

** Rumuńska huta stali ogranicza produkcję **

Rumuńska huta stali ArcelorMittal Hunedoara, spółka zależna globalnego producenta stali ArcelorMittal, ogłosiła ograniczenie produkcji od 9 grudnia do końca roku z powodu braku zamówień. Firma tłumaczyła tę decyzję trudnościami gospodarczymi spowodowanymi spadkiem popytu na swoje produkty.

Źródło: Bucharest Stork Exchange

** Rosnące ceny energii w UE **

W listopadzie 2024 r. średnie ceny hurtowe energii elektrycznej w UE znacznie wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem. Początek sezonu zimowego z niskimi temperaturami doprowadził do wzrostu popytu. Ponadto w tym okresie ceny gazu znacznie wzrosły, co wywołało napięcia na rynku energii na kontynencie.

Źródło: https://ember-energy.org/

** Kanclerz Niemiec obiecuje wsparcie dla przemysłu stalowego **


Kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał wsparcie dla niemieckiego przemysłu stalowego, szczególnie w obliczu wysokich kosztów energii, jak donosi Handelsblatt.

Według niego przemysł metalurgiczny jest niezbędny dla Niemiec, będąc jednym z największych pracodawców, a stal produkowana w kraju ma geostrategiczne znaczenie dla sektora przemysłowego, a w konsekwencji dla wzrostu gospodarczego państwa.

Kanclerz zauważył, że rząd będzie nadal wspierał inwestycje w przejście na produkcję zielonej stali za pomocą przyszłego finansowania. Zaproponował również ograniczenie opłat za korzystanie z sieci elektroenergetycznej i stwierdził, że rząd federalny zamierza sfinansować część kosztów przesyłu energii elektrycznej.

Kanclerz zamierza działać na szczeblu UE w celu wzmocnienia przemysłu stalowego. Opowiada się za bardziej sprawiedliwymi międzynarodowymi warunkami ramowymi i organizacją europejskiego szczytu stalowego w niedalekiej przyszłości.

Źródło: https://www.handelsblatt.com/

** Wezwanie do Europejskiego Szczytu Stali **


Europejskie Stowarzyszenie Stali (EUROFER) i związek zawodowy IndustriAll wzywają Komisję Europejską do zorganizowania Europejskiego Szczytu Stali na początku przyszłego roku. Zostało to stwierdzone we wspólnym liście organizacji do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i wiceprezesa wykonawczego ds. strategii przemysłowej Stefana Sejourne.

Pilne spotkanie ma na celu omówienie szeregu kluczowych kwestii i planu działania dla przemysłu stalowego.

List podkreśla, że sektor stalowy UE został już dotknięty przedłużającym się kryzysem energetycznym i surowcowym. Ponadto około 100 milionów ton chińskiej stali sprzedawanej po cenach dumpingowych zalało kluczowe rynki. Jednak problem nie ogranicza się do Chin, ponieważ Azja Południowa, Bliski Wschód, Indie i Japonia przenoszą swoją uwagę na UE, obniżając globalne ceny stali i zagrażając przetrwaniu sektora i inwestycjom w „zieloną” transformację.

Obecne unijne instrumenty ochrony handlu (TDI) pozostają ważne, ale niestety są niewystarczające do zwalczania globalnego nadmiaru mocy produkcyjnych. Oprócz wzmocnienia istniejących TDI, partnerzy społeczni w sektorze wzywają do podjęcia krótkoterminowych środków nadzwyczajnych i nowej kompleksowej inicjatywy handlowej ze strony bloku jako kwestii pilnej.

Źródło: https://www.eurofer.eu/

** Sekretarz stanu Wielkiej Brytanii obiecuje wsparcie dla przemysłu stalowego **


Sekretarz stanu Wielkiej Brytanii ds. biznesu Jonathan Reynolds potwierdził zobowiązanie rządu do wspierania przemysłu stalowego podczas szczytu parlamentarnego „Kształtowanie strategii dla stali”. Zostało to zgłoszone w komunikacie prasowym Tata Steel UK.

Wydarzenie zorganizowane przez UK Steel zgromadziło urzędników, liderów branży i związki zawodowe, aby omówić przyszłość sektora stalowego.

W swoim przemówieniu Reynolds podkreślił znaczenie stali dla nowoczesnej gospodarki, zauważając, że kraj ten znacznie odstaje od innych krajów G7 pod względem efektywności w tym obszarze. Podkreślił, że rząd jest zdeterminowany, aby zmienić sytuację poprzez inwestowanie w nowe technologie i niskoemisyjne procesy produkcyjne.

W programie znalazły się między innymi środki dotyczące wysokich kosztów energii i zwalczania globalnej konkurencji. Rząd wesprze transgraniczny mechanizm dostosowania emisji dwutlenku węgla (CBAM) i zareaguje na nieuczciwą konkurencję na rynku międzynarodowym. Reynolds wezwał wszystkie zainteresowane strony do współpracy, aby uczynić to punktem zwrotnym dla brytyjskiego przemysłu stalowego.

Źródło: https://www.tatasteeluk.com/

** Zagrożenia dla sektora stalowego UE ze strony CBAM i systemu kwotowego **

Mechanizm transgranicznej regulacji emisji dwutlenku węgla (CBAM) i system kwotowy stanowią zagrożenie dla przemysłu stalowego UE. Opinię tę wyraził Paolo Sangoi, prezes Włoskiego Stowarzyszenia Dystrybutorów Złomu, Surowców i Stali (Assofermet), podczas konferencji SteelOrbis.

Według niego, podczas gdy agresywny eksport z Chin i wydarzenia na Bliskim Wschodzie powodują niepewność, sektor energii odnawialnej znalazł silne wsparcie dzięki wysiłkom na rzecz dekarbonizacji.

Jednak jeśli CBAM nie zostanie złagodzony, istnieje poważne zagrożenie dla sektorów, które historycznie były największymi konsumentami stali, takich jak przemysł motoryzacyjny, budowlany, inżynieryjny i AGD. W szczególności sektor motoryzacyjny odnotowuje w tym roku 40% spadek zużycia stali.

Jeśli chodzi o potencjalne taryfy ze strony administracji Trumpa, prezes Assofermet uważa, że UE zastosuje środki zaradcze, ale taka sytuacja wpłynęłaby na dostępność surowców. Producenci stali mogą zawiesić produkcję z powodu obniżonej rentowności, co utrzymałoby ceny wyrobów metalowych na stabilnym poziomie przez kolejne dwa kwartały.

Niemniej jednak Sangoi jest przekonany, że agresywne środki, takie jak kwoty ochronne, osłabiają sektor stalowy. Ponadto twierdzi, że należy zapewnić wsparcie przemysłowi przetwórczemu, a nie tylko metalurgii.

Źródło: https://www.steelorbis.com/

** Komisja Europejska rozważy przedłużenie ograniczeń importu stali **

Komisja Europejska (KE) rozważy możliwość rozszerzenia środków ograniczających import stali w ramach ogólnego planu ochrony sektora podczas procesu dekarbonizacji. Jak podaje Reuters, ogłosił to wiceprzewodniczący wykonawczy KE, Stefan Sejourne.

Podczas wizyty w zakładzie ArcelorMittal w Gandawie (Belgia), Sejourne, który odpowiada za politykę przemysłową UE, oświadczył, że na początku swojej kadencji jego priorytetem będzie plan dotyczący stali i innych metali. Celem jest obniżenie wysokich kosztów energii i ochrona przed nadwyżką chińskich mocy produkcyjnych w czasie, gdy europejscy producenci stali redukują emisję dwutlenku węgla.

Źródło: https://www.reuters.com/


Primeore Trading (Polska) Sp. z o.o. jest częścią handlową Primeore Ltd., która jest odpowiedzialna za obsługę wszystkich międzynarodowych operacji handlowych i związanych z handlem grupy. Firma prowadzi działalność związaną z rudą manganu, żelazostopami, koksem i produktami węglowymi na całym świecie.


Kontakty z mediami

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt mailto:office.poland@primeore.eu

Market overview 01-17.01.2025

Raport roczny zaudytowany 2021

Alternatywne możliwości finansowania w górnictwie: co jest tam alternatywne